Cookies on this website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you click 'Continue' we'll assume that you are happy to receive all cookies and you won't see this message again. Click 'Find out more' for information on how to change your cookie settings.
Skip to main content

Find out about our 2020 DPhil research opportunities.

Graduate prize 1
Title
De Bruijn Group - Development of the hematopoietic/ immune system in the embryo Marella de Bruijn
Higgs Group - Laboratory of Gene Regulation Douglas Higgs
Psaila Group - Megakaryocytes, platelets and Malignant Bone Marrow Fibrosis Bethan Psaila
Townsend Group - Molecular Immunology, Immunity to Influenza and Ebola viruses Alain Townsend
Nerlov Group - Hematopoietic Stem Cell Genetics Claus Nerlov
Thakker Group - Academic Endocrine Unit Rajesh Thakker
Vyas Group - Normal and Leukaemic Blood Stem/Progenitor Cell Biology Paresh Vyas
Wilkie Group - Clinical Genetics - Building the skull – normal and abnormal development Andrew Wilkie
Bhattacharya Group - Therapeutic targeting of chemokines in inflammation Shoumo Bhattacharya
Douglas Group - Functional coronary artery disease genetics Gillian Douglas
Farrell Group - Genetic Architecture of Inherited Cardiomyopathy Martin Farrall
Cerundolo Group - Enhancing tumour specific immune responses for the treatment of ovarian cancer Vincenzo Cerundolo
Dong Group - Human T Cell responses against viruses and cancer Tao Dong
Drakesmith Group - Iron and Immunity Hal Drakesmith
Gibbons Group - ATRX Group, Chromatin remodelling in health and disease Richard Gibbons
Goriely Group - Clinical Genetics, De Novo Mutations and Human Disease Anne Goriely
Iotchkova Group - Statistical Genetics, Valentina Iotchkova
Lunter Group - Computational Functional Genomics Gerton Lunter
Mead Group: Haematopoietic Stem Cell Biology Adam Mead
Morrissey Group - Quantitative biology of cell fate and tissue dynamics Edward Morrissey
Porcher Group – Molecular dissection of blood cell fate determination Catherine Porcher
Rehwinkel Group - Innate Immunity, Nucleic Acid Sensing during Virus Infection Jan Rehwinkel
Sahakyan Group – Integrative Computational Biology and Machine Learning Aleksandr Sahakyan
Antoniades Group - Translational cardiovascular research: cross-talk between adipose tissue and the cardiovascular system in humans Charalambos Antoniades
Karpe Group - Human fat distribution and metabolic disease Fredrik Karpe
Kerr-Cai Group - Tumour microenvironment and colorectal cancer development David Kerr
Leeson Group - Imaging in Preventive Cardiology Research Paul Leeson
Lygate Group - Cardiac energetics & integrative physiology Craig Lygate
Piechnik Group - Myocardial functional T1 mapping – Advanced cardiac magnetic resonance imaging techniques Stefan Piechnik
Ray Group - Circadian control of energy metabolism and inflammation David Ray
Reilly Group - Myocardial biology with a specific focus on the mechanisms underlying cardiac fibrosis and atrial fibrillation Svetlana Reilly
Tzima Group - Go with the flow---the why and how of cardiovascular disease Ellie Tzima
Watkins Group – Genetics of inherited cardiovascular disease Hugh Watkins
Choudhury Group - Trained innate immunity in atherosclerosis Robin Choudhury
Hodson Group - Human liver fat metabolism and metabolic disease Leanne Hodson